Historia ... klasyka od 1965 roku

    Tenisówki z oznaczeniem kodowym "Jarmilki" (nikt nie wie, dlaczego tak nazwano całą linię produktów - podobno na cześć imienia żony prezydenta Zapotockiego) zostały po raz pierwszy wprowadzone tuż przed spartakiadą w 1965 roku i na to spektakularne wydarzenie powstało kilka milionów (!) par płóciennych butów sportowych z gumowym paskiem.Spartakiáda

      Dzięki swojej prostocie i wygodzie produkcja przyjęła się, a wielki rozmach spowodował wprowadzenie tenisówek na różnych formach organizacji kultury fizycznej, na lekcjacjh wf a także w przedszkolach. Oczywiście największą popularnością cieszyły się wśród młodzieży i dzieci, które wykorzystywały powierzchnię płótna do malowania obrazków i grafik. W ramach unifikacji tenisówki zostały ustanowione jako obowiązkowe wyposażenie uczniów wraz z osławionymi już białymi koszulkami i czerwonymi spodenkami.

    Wygląd jarmilek pozostał niezmieniony aż do 1985 roku, kiedy dodano małą aplikację z czeskim tricolorem. Po rewolucji produkcja stopniowo podupadała, ale ostatnio ćwiczenia znów stały się nieodzownymi pomocnikami w wielu czynnościach ze względu na swoją prostotę, wygodę, korzystną cenę, a ich popularność rośnie również w dziedzinie mody i stylu. Nadal są używane przez organizacje takie jak TJ Sokol lub różne stowarzyszenia folklorystyczne, a szkoły znowu polecają je jako szkolne obuwie na zajęcia wychowania fizycznego.

    W Polsce te legendarne już tenisówki znane są pod nazwą JARMILKI, buty CZESZKI lub FLAGI.

Źródło (przetłumaczono z): http://geocities.com/jarmilky/